İnsanlığın Serüveni Ders Notları

Yayınlanma Tarihi: 29.03.2017 Görüntülenme Sayısı: 3711 Kategori: İnsanlığın Serüveni Ders Notları
İnsanlığın Serüveni 17 ile 25 arasındaki derslerin not halidir. 112 sayfa...


بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ


وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَاْلاِنْسَ اِلاَّ لِيَعْبُدُون
 

“Bu âyet-i uzmanın sırrıyla, insanın bu dünyaya gönderilmesinin hikmeti ve gayesi; Hâlık-ı Kâinat'ı tanımak ve ona iman edip ibadet etmektir. Ve o insanın vazife-i fıtratı ve farîza-i zimmeti, marifetullah ve iman-ı billahtır ve iz'an ve yakîn ile vücudunu ve vahdetini tasdik etmektir.”  (Şualar-100)

 

  مَنْ عَرَفَ نَفْسَهُ فَقَدْ عَرَفَ رَبَّهُ     (Nefsini bilen Rabbini bilir) Ayet-i uzmanın sırrı ve hadis-i şerifin ihtarıyla kendimizi tanıma, dünyada bulunuş hikmetimizi ve gayemizi bilmek, vazife-i fıtratımız ve fariza-i zimmetimiz olan marifetullah, iman-i billah ve muhabbetullahta terakki etmek maksadıyla, Risale-i Nur Külliyatından
yaklaşık 30 yıllık istifadeleri ile Hasan Akar abimiz, Çanakça medresesinde ders veren talebelere
bu İnsanlığın serüveni derslerini yapmaktadır.


“Bütün a'za ve âlâtıyla, cihazat ve cevarihiyle, letaif ve maneviyatıyla, havas ve hissiyatıyla ayrı ayrı esmanın ayrı ayrı nakışlarını gösteriyor. Demek nasıl esmada bir ism-i a'zam var, öyle de o esmanın nukuşunda dahi
bir nakş-ı a'zam var ki, o da insandır.
Ey kendini insan bilen insan! Kendini oku...
Yoksa hayvan ve camid hükmünde insan olmak ihtimali var!”
(Sözler-687)

 

“İ'lem.. Ey kardeş bil ki! Maksud-u hakikî olan tevhide biaynelyakîn ulaştıran kapılar, yollar (ikidir.) Bunlardan birincisi: Geniştir, afakîdir. Bir Nebi veya bir Resule kesbsiz  İlahî bir davetle açılmasından başka, gayrilere kapalı ve mesduddur…  İkinci kapı ise: Daima açıktır ki, ism-i Bâtın canibinden ve enfüs dairesi içinde kalb tarafından başlanır. Bunun anahtarı yalnız mahviyet ve terk-i enaniyettir.” (B.Mesnev-i Nuriye-182)


“Zannederim ki, hakaik-i âliye-i imaniyeyi tamamıyla Risale-i Nur ihata etmiş, başka yerlerde aramaya lüzum yok. Yalnız bazan izah ve tafsile muhtaç kalmış. Onun için vazifem bitmiş gibi bana geliyor. Sizin vazifeniz devam ediyor. Ve inşâallah vazifeniz şerh ve izahla ve tekmil ve tahşiye ile ve neşir ve talim ile, belki Yirmibeşinci ve Otuzikinci mektubları te'lif ile ve Dokuzuncu Şua'ın Dokuz Makamını tekmil ile ve Risale-i Nur'u tanzim ve tertib ve tefsir ve tashih ile devam edecek.” (Kastamonu Lahikası-56)

 

“Şimdilik vazifemiz ise, istihrac-ı esrar olduğundan, mevcud mesaili nakil değildir.” (Barla Lahikası-347)

 

“Mühimlerini ben söyleyeceğim. İncelerini sen kendin istihraç et.” (Sözler-37)

 

Şimdi burada emanetin hakkını eda etmek niyetiyle, Cenab-ı Hakk'ın tevfikiyle derim ki: Ben, Nokta, Katre ve Katre'nin Zeyli, Zerre, Şemme, Habbe ve sair risalelerimde müteferrik hadsiyatı ve parça parça aynaları dercetmişim. Eğer Cenab-ı Hakk'ın izniyle bir zaman gelir, birisi bütün bu müteferrik hadsleri ve parça parça aynaları tahrir ve tasvir edip birleştirirse; öyle bir ayna onlardan çıkabilir ki, aynelyakînin nuru o aynada zahir ve nümayan olacaktır. Hem onlardan öyle bir hads tehassul edebilir ki, hakkalyakînin nuru, ondan çiçekler açacaktır inşâallah.

Neden olmasın! Çünkü (bütün bu risalelerdeki mes'eleler, hadsler) yalnız Kur'an-ı Mübin'in feyzinden mülhemdirler. (B.Mesnev-i Nuriye-235)


Bu insanlığın serüveni derslerinin yazılı hale getirilerek enfüsi aleme yeni başlamak isteyenlere önemli bir kaynak olacağı düşünülmüştür. Bu derslerin yazımı, renklendirilmesi ve tashihi gönüllü heyet tarafından yapılmıştır. Hatalarımız varsa afvını ve Tevfik-i İlahinin refik olmasını, Rahmeti İlahiyeden niyaz ediyoruz.

Yorumlar
gürbüz 9/4/2019 1:30:02 AM matbu hali varsa ücret mukabili gönderebilirmisiniz Cevapla
NurDersi.com 9/11/2019 5:30:04 PM Üzgünüz basılı halde elimizde yok ne yazık ki... Cevapla
Esma 4/23/2017 12:32:51 PM Selam aleyküm Acaba 1-17 arası sayfaların dosyası nerede? Teşekkürler Cevapla
NurDersi.com 4/25/2017 11:05:09 PM İnsanlığın serüveni 17. dersten itibaren 25. derse kadar olan kısmı yazılmıştır. 1-17 arası yazılmamıştır... Cevapla
Yorum Yap